be there or be square 9/3/18

MONDAY SEPTEMBER 3

Arthur’s Tavern Grove Street Stompers feat. Joe Licari ▲ Amadou Gaye, A Royal Crime
Bar Next Door David Leon Trio w. Sam Weber, Stephen Boegehold ▲ Rose Ellis Trio w. Daan Kleijn, George Delancey
Birdland Clint Holmes ▲ Jim Caruso’s Cast Party
Blue Note Georger Coleman Quartet feat. Harold Mabern
Cornelia St. Cafe Our Band: Sasha Papernik, Justin Poindexter, Leon Boykin & Special Guest David Amram ▲ David Amram w. Kevin Twigg, Rene Hart, Elliot Peper, Jose Pacheco
The Cotton Club The Cotton Club All-Stars Big Band
Dizzy’s Scott Reeves Jazz Orchestra
Fat Cat Jarod Kashkin ▲ Cesar Orozco Quintet ▲ Afterhours w. Billy Kaye
The Iguana Vince Giordano and the Nighthawks
The Kitano Jam Session w. Iris Ornig
The Kola House Glenn Crytzer Orchestra
Local 802 AFM Jam Session
Mezzrow Pete Malinverni Trio w. Doug Weiss, Aaron Seeber ▲ Afterhours w. Pasquale Grasso
Rockwood Music Hall Jim Campilongo Trio with Chris Morrissey, Josh Dion
Rue B Seaton Hancock Trio
Smalls Ari Hoenig Trio w. Nitai Hershkovits, Or Baraket ▲ Palladium: Celebrating Wayne Shorter w. Giveton Gellin, Emilio Modeste, Julius Rodriguez, Neal Caine, Joel Ross, Joe Saylor ▲ Afterhours Jam Session
Smoke Bruce Harris w. Jerry Weldon, Marty Jaffe, Luca Santaniello
Swing 46 Swingadelic
Village Vanguard Vanguard Orchestra
11th Street Bar Richard Clements/Murray Wall Band

brooklyn

Bar LunaticoParadox Trio: Matt Darriau, Brad Shepik, Seido Salifoski and guest Arthur Kell

TUESDAY SEPTEMBER 4

Arthur’s Tavern Yuichi Hirakawa ▲ House Rockin’ Blues
Arturo’s Art Hirihara Trio
The Astor Room Joel Forrester Solo Piano
Bar Next Door Luke Schwartz Trio w. Kells Nollenberger, Kyle McCarter ▲ Paul Jubong Lee Trio w. Daniel Durst, Mark Ferber
Birdland The Cookers
Birdland Theater Nicole Zuraitis ▲ The Lineup w. Susie Mosher
Blue Note Christian McBride New Jawn Quartet w. Josh Evans, Marcus Strickland, Nasheet Waits
Cornelia Street Cafe Kris Adams CD Release w. Tim Ray, Paul Del Nero, Jamie Baum ▲ Arta Jēkabsone w. Theo Walentiny, Lucas Kadish, Nick Dunston, Connor Parks
Dizzy’s Henry Conerway III Album Release w. Kenny Banks Jr., Barry Stephenson ▲ Godwin Louis w. Billy Buss, Joel Ross, Axel Tosca, Jonathan Michel, Obed Calvaire ▲ Late: Lucy Yeghiazaryan The Music of Fats Waller w. Dnaiel Duke, Steve Williams, Greg Ruggerio
Fat Cat Luis Perdomo Band ▲ David Oquendo & Havana 3▲ Afterhours w. Ray Parker
The Igauna Vince Giordano and the Nighthawks
Jazz Standard Steel House w. Edward Simon, Scott Colley, Brian Blade
The Kitano Emerging Talent: Linus Wyrsch Quartet
Mezzrow Duchess ▲ Afterhours w. Naama Gheber
Minton’s Legacy Jam
Rue B Kazu Pf Yokoshima Trio w. Vanisha Gould
Smalls Spike Wilner Quartet ▲ Theo Hill Trio ▲ Afterhours Jam Session
Smoke Mike LeDonne Groover Quartet w. Eric Alexander, Peter Bernstein, Joe Farnsworth
The Stone Duos: RJ Miller, Michael Blake
Swing 46 George Gee Swing Orchestra
Tomi Jazz Dorian Devins Trio ▲ Marius Douboules
Village Vanguard Bill Charlap Trio w. Peter Washington, Kenny Washington
54 Below Linda Purl and The DIVA Jazz Orchestra w. Tedd Firth, Sherrie Maricle, Noriko Ueda, Alexa Tarantino, Yunie Mojica, Roxy Coss, Nicole Glover, Kate Anderson, Jami Dauber, Pam Fleming, Emma Stanley, Kathleen Doran, Sara Jacovino, Kalia Vandever, Jennifer Wharton

brooklyn

Barbes Free Range Rats: Eric Hipp, John Carlson, Shawn McGloin, George Schuller
Halyard’s Jam Session w. Diego Voglino
Parkside Jam Session w. Kazemde George
Roulette Brandon Lopez Trio

WEDNESDAY SEPTEMBER 5

Arthur’s Tavern Eve Silber ▲ Alyson Williams w. Arthur’s House Band
Bar Next Door Alec Aldred Trio w. Bob Bruya, Jake Richter ▲ Jonathan Kreisberg Trio
Birdland David Ostwald’s Louis Armstrong Eternity Band ▲ The Cookers
Birdland Theater Emmet Cohen Trio
Blue Note Christian McBride New Jawn Quartet w. Josh Evans, Marcus Strickland, Nasheet Waits
Cleopatra’s Needle Open Mic w. Les Kurtz ▲ Jam Session w. Nathan Brown
Cornelia Street Cafe Martin Diller Quartet w. Frank Silva, Sharik Hasan,  Noah Garabedian ▲ Francesco Geminiani “Colorsound” w. Glenn Zaleski, Matt Penman, Rajiv Jayaweera
Dizzy’s Trumpet meets Latin America featuring Linda Briceño, Michael Rodriguez & Rachel Therrien w. Gabriel Chakarji, Ricky Rodriguez, Obed Calvaire ▲ Late: Lucy Yeghiazaryan The Music of Fats Waller w. Dnaiel Duke, Steve Williams, Greg Ruggerio
Fat CatRaphael d’Lugoff Trio +1 ▲ Groover Trio ▲ Afterhours w. Ned Goold
Jazz Standard Steel House w. Edward Simon, Scott Colley, Brian Blade
The Kitano Sarah James Quartet w. John Di Martino, Leo Traverse, Vince Cherico
Mezzrow Hector Martignon, Rudyck Vidal & Samuel Torres ▲ Afterhours w. Sullivan Fortner
Minton’s Daniel Weidlein Quartet
Nublu Evan Marien, Dana Hawkins, Zach Danziger, Kevin Scott
Rue B Orion Turre Trio
Silvana Takeshi Otani Band
Smalls Jochen Rueckert Quartet w. Mark Turner, Mike Moreno, Orlando Le Fleming ▲ Dan Blake w. Chris McCarthy, Dmitry Ishenko, Jeff Williams ▲ Afterhours w. Aaron Seeber w. Joy Brown, Pete Malinverni, Neal Miner
Smoke Lezlie Harrison w. Ben Paterson, Saul Rubin, Vince Ector ▲ Emmet Cohen
The Stone New Music for Quartet: Chris McCarthy, Simon Willson, Eli Rojas,  Michael Blake
Swing 46 Stan Rubin Orchestra feat. Joe Politi
Tomi Jazz Michael Gallant Trio ▲ Yuto Kanazawa
Vaucluse Aaron Johnson Band
Village Vanguard Bill Charlap Trio w. Peter Washington, Kenny Washington
54 Below Linda Purl and The DIVA Jazz Orchestra w. Tedd Firth, Sherrie Maricle, Noriko Ueda, Alexa Tarantino, Yunie Mojica, Roxy Coss, Nicole Glover, Kate Anderson, Jami Dauber, Pam Fleming, Emma Stanley, Kathleen Doran, Sara Jacovino, Kalia Vandever, Jennifer Wharton

brooklyn

The Bluebird The Nest Session: Peter Watrous Trio ▲ Perry Smith & Jam Session
Radegast Music Hall Cait and The Critters
Shapeshifter Lab Rema Hasumi, Charlotte Greve, Flin van Hemmen ▲ Kazuki Yamanaka NYC-Argentina Improv Connection with Camila Niebla, Dana Saul, Luca Rosenfeld, Axel Caval

concerts

Saint Peter’s Church  Sandy Stewart & Bill Charlap

THURSDAY SEPTEMBER 6

Arthur’s Tavern Eri Yamamoto Trio ▲ Sweet Georgia Brown w. Off the Hook
Bar Next Door Rico Jones Trio w. Gabe Rupe, Nazir Ebo ▲ Jeff Miles Trio w. Sam Trapchak, Allan Mednard
Birdland Perry Joslin ▲ The Cookers
Birdland Theater Emmet Cohen Trio
Blue Note Christian McBride New Jawn Quartet w. Josh Evans, Marcus Strickland, Nasheet Waits
Cleopatra’s Needle Joe Bonacci Duo
Club Bonafide Emilie Surtees
Dizzy’s Trumpet meets Latin America featuring Linda Briceño, Michael Rodriguez & Rachel Therrien w. Gabriel Chakarji, Ricky Rodriguez, Obed Calvaire ▲ Late: Lucy Yeghiazaryan The Music of Fats Waller w. Daniel Duke, Steve Williams, Greg Ruggerio
The Django Taber Gable Trio ▲ High and Mighty Brass Band
Fat Cat Theo Hill Trio ▲ Saul Rubin Zebtet ▲ Afterhours w. Paul Nowinski
Ginny’s Pedrito Martinez
Iridium Frank Shiner
Jazz Gallery Colin Hinton’s Facehugger with Anna Webber, Yuma Uesaka, Edward Gavitt, Shawn Lovato
Jazz Standard Steve Wilson’s Analog Band w. Ray Angry, Ben Williams, Willie Jones III
Joe’s Pub Samora Pinderhughes
The Kitano Charito Quartet w. John Di Martino, Yoshi Waki, Mark Taylor
Lennox Sapphire Mel Davis & Friends
Mezzrow Sheryl Bailey & Harvie S. ▲ Afterhours w. Spike Wilner
Minton’s Kali Rodriguez Peña
Rue B Melanie Scholtz & The Lone Looper Band
Smalls Jochen Rueckert Quartet w. Mark Turner, Mike Moreno, Orlando Le Fleming ▲ Micah Thomas Trio w. Dean Torrey, Kyle Benford ▲ Afterhours w. Endea Owens
Smoke Nickel and Dime Ops 8th Year Anniversary
The Stone String Theory: Charlie Burnham, Erik Friedlander, Ryan Blotnick,  Tony Scherr, Jerry Granelli, Michael Blake
Tomi Jazz Miho Sasaki ▲ Greg Merritt Trio
Village Vanguard Bill Charlap Trio w. Peter Washington, Kenny Washington
Zinc Bar Dave Anderson’s Melting Pot

brooklyn

Barbès The Mandingo Ambassadors ▲ KADAWA: Tal Yahalom, Almog Sharvit, Ben Silashi
Bar Lunatico Mazz Swift
BRIC Jonathan Barber and Vision Ahead
Issue Project Room Milford Graves/Shahzhad Ismaily ▲ Marina Rosenfeld; Charmaine Lee
The Owl Brandon Ross Immortal Obsolescence w. Stomu Takeishi, JT Lewis and guest ▲Michael Coleman’s Resort Music w. Rob Adkins, Austin Vaughn
Radegast Music Hall Jason Prover Sneak Thievery Orchestra
Shapeshifter Lab Take Off Collective: Ole Mathisen, Marko Djordjevic, Matthew Garrison

FRIDAY SEPTEMBER 7

Arthur’s Tavern Eri Yamamoto ▲ Sweet Georgia Brown w. Off the Hook
Bar Next Door Barry Green Trio w. Marco Panascia, Adam Nussbaum
Birdland The Birdland Big Band ▲ The Cookers
Birdland Theater Emmet Cohen Trio
Blue Note Christian McBride New Jawn Quartet w. Josh Evans, Marcus Strickland, Nasheet Waits ▲ Butcher Brown
Cleopatra’s Needle Frank Russo Trio
Cornelia Street CafeMinji Kim Trio w. Hwansu Kang, JK Kim ▲ Paul Jones Sextet w. Alex LoRe, Matt Davis, Glenn Zaleski, Johannes Felscher, Allan Mednard
Dizzy’s Kurt Elling & Friends Celebrate Jon Hendricks w. Michele and Aria Hendricks, Janis Siegel, Andy Farber, Steve Ash, Neal Miner, Andy Watson ▲ Late: Lucy Yeghiazaryan The Music of Fats Waller w. Daniel Duke, Steve Williams, Greg Ruggerio
The Django Tony Hewitt ▲ Benny Benack III
Fat Cat Marcus Persiani Band ▲ The Supreme Queens ▲ Jared Gold & David Gibson Band ▲ Afterhours w. Will Terril
Ginny’s Charles Turner
Jazz Gallery Ethan Iverson Quartet w. Dayna Stephens, Thomas Morgan, Eric McPherson
Jazz Standard Steve Wilson’s Analog Band w. Ray Angry, Ben Williams, Willie Jones III
The Kitano George Colligan Trio w. Buster WIlliams, Lenny White
Mezzrow Chuck Redd, John DiMartino & Martin Wind ▲ Afterhours w. Miki Yamanaka
Minton’s Marshall McDonald
NuBlu Malick Koly and Koundaya
Rue B JC Myska Trio
Smalls Matt Haviland Quintet w. Mark Gross, David Berkman, Ugonna Okegwo, Anthony Pinciotti ▲ Jack Walrath Quintet w. Abraham Burton, George Burton, Joris Teepe, Donald Edwards ▲ Afterhours w. JD Allen
Smoke Steve Davis Sextet w. Josh Bruneau, Wayne Escoffery, Xavier Davis, Dezron Douglas, Jonathan Barber ▲ Afterhours w. Johnny O’Neal
The Sound Bite Ty Stephens SoulJaazz Trio
The Stone Quartet: Frank Kimbrough, Ben Allison, Rudy Royston, Michael Blake
Swing 46 George Gee Orchestra
Tomi Jazz Sharp Tree
Village Vanguard Bill Charlap Trio w. Peter Washington, Kenny Washington
Zinc BarDavid Kikoski Trio with Boris Kozlov, Johnathan Blake

brooklyn

BarbesSouren Baronian’s Taksim w. Adam Good, Lee Baronian, Sprocket Royer, Mal Stein
The Owl Kate Olson Solo

SATURDAY SEPTEMBER 8

Arthur’s Tavern Eri Yamamoto Trio ▲ Alyson Williams
Bar Next Door Jan Sturiale Trio w. Marco Panascia, Colin Stranahan
Birdland   Billy Stritch ▲ The Cookers
Birdland Theater Emmet Cohen Trio
Blue Note Christian McBride New Jawn Quartet w. Josh Evans, Marcus Strickland, Nasheet Waits ▲ Marcus Strickland
The Cell Pia Salvia’s Millennial Harp w. Dahna, Ron Warburg, Yoni Marianer, Noam Israeli ▲ O Kwarteto w. guests Rogério Boccato, Liz Rosa
Cleopatra’s Needle  Ken Simon Trio ▲ Jam w. T Kash
Club Bonafide Tribute to Coltrane & Hartman: Kevin Harris w. Michael Wolff, Tony Garnier, Mike Clark, Donald Harrison
Cornelia St. Cafe Paul Shapiro’s Ribs & Brisket Revue w. Cilla Owen, Jerry Korman, Dave Hofstra, Larry Eagle
The Cotton Club The Cotton Club All-Stars
Dizzy’s Kurt Elling & Friends Celebrate Jon Hendricks w. Michele and Aria Hendricks, Sheila Jordan, Andy Farber, Steve Ash, Neal Miner, Andy Watson ▲ Late: Lucy Yeghiazaryan The Music of Fats Waller w. Daniel Duke, Steve Williams, Greg Ruggerio
Fat Cat Sheryl Bailey Quartet ▲ Lonnie Plaxico Band ▲ Afterhours w. Greg Glassman
Ginny’s King Solomon Hicks
Jazz Gallery Ethan Iverson Quartet w. Dayna Stephens, Thomas Morgan, Eric McPherson
Jazz Standard Steve Wilson’s Analog Band w. Ray Angry, Ben Williams, Willie Jones III
The Kitano George Colligan Trio w. Buster WIlliams, Lenny White
Mezzrow Chuck Redd, John DiMartino & Martin Wind ▲ Afterhours w. Anthony Wonsey
Minton’s J.C. Hopkins’ Biggish Band
Nublu Mitchell Trio w. Steve Foreman, Bill Weisbach
Rockwood Music Hall Allegra Levy w. Alex Goodman, Randy Ingram, Tim Norton, Jeff Davis
Rue B Spank Do-Op
Smalls Smalls Showcase: Nick Masters Quartet w. Danny Raycraft, Adam Olszewski, Kayvon Gordon ▲  Matt Haviland Quintet w. Mark Gross, David Berkman, Ugonna Okegwo, Anthony Pinciotti ▲ Jack Walrath Quintet w. Abraham Burton, George Burton, Joris Teepe, Donald Edwards ▲ Afterhours w. Phillip Harper
Smoke Steve Davis Sextet w. Josh Bruneau, Wayne Escoffery, Xavier Davis, Dezron Douglas, Jonathan Barber ▲ Afterhours w. Marc Cary
The Sound Bite Aziza Miller Trio
The Stone Baby Tank Brass Band: Steven Bernstein, Marcus Rojas, Matt Wilson, Michael Blake
Village Vanguard Bill Charlap Trio w. Peter Washington, Kenny Washington
Tomi Jazz Rocco John Trio ▲ Daniel Bennett Group

brooklyn

Barbès  Sanda Weigl w. Lucian Ban, Mat Maneri
Ibeam Carol Liebowitz, Adam Lane, Andrew Drury

concerts

New School Festival of New Trumpet Music: Giveton Gelin Quintet w. Immanuel Wilkins, Micah Thomas, Philip Norris, Kyle Benford ▲ Jeremy Pelt’s Rodin w. Chien Chien Lu, Alex Wintz, Victor Gould, Frank LoCrasto, Vicente Archer, Allan Mednard, Ismel Wignall

SUNDAY SEPTEMBER 9

Arthur’s Tavern Creole Cooking Jazz Band ▲ Stew Cutler & Friends
Bar Next Door Peter Mazza Trio w. Andrew Gould, Josh Allen
Birdland Emilio Solla Tango Jazz Orchestra ▲ The Afro Latin Jazz Orchestra
Birdland Theater T. Oliver Reid Celebrates Bobby Short
Blue Note Brunch: Nanny Assis ▲ Christian McBride New Jawn Quartet w. Josh Evans, Marcus Strickland, Nasheet Waits
Cornelia Street Cafe Eliane Amherd w. Jennifer Vincent, Rose Avila & guests ▲ Nuphar Fey Trio w. Yogev Gabay, Daniel Ashkenazy ▲ Shachar Elnatan Quartet w.  Nitai Hershkovits, Or Bareket, Daniel Dor
Downtown Music Gallery Sandy Ewen/Sam Weinberg ▲ Josh Sinton/Guillermo Gregorio
Dizzy’s George Cables Trio w. Essiet Essiet, Victor Lewis
Fat Cat Charles Goold Quintet ▲ Curtis Nowosad Band  ▲ Afterhours w. The Program of Deprogramming
Injera NYC Idan Morim Trio
Jazz Standard Brunch: Anthony Ware ▲ Steve Wilson’s Analog Band w. Ray Angry, Ben Williams, Willie Jones III
The Kitano Brunch w. Tony Middleton
Mezzrow Tadataka Unno & Gerald Cannon ▲ Afterhours w. John Merrill & Friends
Minton’s Singer Meets Saxophonist w. Christopher McBride
Rue B Dave Drake Trio
Russian Samovar Stephen Santoro Trio w. Marco Di Gennaro, Mark Nelms
Smalls Vocal Masterclass w. Marion Cowings ▲ Sacha Perry Trio w. Ai Murakami ▲ Sam Raderman Trio w. Akiko Tsuruga, Alex Raderman ▲ David Gibson Quintet w. Freddie Hendrix, Davis Whitfield, Alex Claffy, Anwar Marshall ▲ Afterhours w. Jon Beshay
Smoke Steve Davis Sextet w. Josh Bruneau, Wayne Escoffery, Xavier Davis, Dezron Douglas, Jonathan Barber ▲ Willerm Delisfort Quartet
The Sound Bite Lou Volpe
Tomi Jazz  Aidan O’Connell Trio
Village Vanguard Bill Charlap Trio w. Peter Washington, Kenny Washington
54 Below Ain’t Misbehavin’—Music of Fats Waller: Andre DeShield, Ken Page, Charlayne Woodard, Johmaalya Adelekan, Rheaume Crenshaw, Tyrone Davis, Jr., Zurin Villanueva, Frenchie Davis, Cynthia Davis

brooklyn

Shapeshifter Lab Mavis Pan Trio w. Andreas Brade, Ran Livneh ▲ Nick Hetko, Rich Syracuse, Jeff “Siege” Siege

concerts

New School Glass Box Theatre Festival of New Trumpet Music: Ingrid Jensen, Josh Lawrence, Marcus Printup, Dave Smith; Tom Harrell Quartet with David Virelles, Ugonna Okegwo, Adam Cruz and guests
Saint Peter’s Church Melissa Stylianou, Chris Dingman, Ike Sturm