b there or b square 9/10/18

MONDAY SEPTEMBER 10

Arthur’s Tavern Grove Street Stompers feat. Joe Licari ▲ Amadou Gaye, A Royal Crime
Bar Next Door Lucas Kadish Trio ▲ Beat Kaestli Trio w. Loic Da Silva, Ben Stivers
Birdland Amanda McBroom w. Michele Brourman ▲ Jim Caruso’s Cast Party
Birdland Theater Jenn Colella & Chilina Kennedy “Call it Love”
Blue Note Lawrence – “Living Room” Album Release Week ▲ Victory
Cornelia St. Cafe Ensemble Fanaa Album Release: Daro Behroozi, Dan Kurfirst, John Murchison
The Cotton Club The Cotton Club All-Stars Big Band
Dizzy’s Zaccai Curtis Orkesta w. Luques Curtis, Jonathan Powell, JS Williams, Peter McEachern, Joe Beaty, Albert Rivera, Don Braden, Mitch Frohman, Camilo Molina, Reinaldo de Jesus, Shenel Johns
Fat Cat Erik Robert Jacobson ▲ Ned Goold Quartet ▲ Afterhours w. Billy Kaye
The Iguana Vince Giordano and the Nighthawks
The Jazz Gallery Festival of New Trumpet Music: Beheld: David Adewumi, Adam O’Farrill, Davy Lazar, Dean Torrey, Kate Gentile; Nabaté Isles’ Eclectic Excursions with Stacy Dillard, David Gilmore, Adam Klipple, Ben Williams, Johnathan Blake, Jaimeo Brown and guest Alita Moses
The Jazz Standard Mingus Big Band
The Kitano Jam Session w. Iris Ornig
The Kola House Glenn Crytzer Orchestra
Local 802 AFM Jam Session
Mezzrow Joy Brown, Joe Cohn, Clovis Nicholas ▲ Afterhours w. Pasquale Grasso
Rockwood Music Hall Jim Campilongo Trio with Chris Morrissey, Josh Dion
Rue B Christian Cummings Trio
Smalls Jonathan Barber Quintet ▲ Joe Farnsworth Group ▲ Afterhours Jam Session
Smoke Bruce Williams and the New Jam Session w. Dave Kikoski, Chris Berger, Vince Ector
Swing 46 Swingadelic
Village Vanguard Vanguard Orchestra
Zinc Bar Lucia Jackson w. Ron Jackson, Yago Vazquez, Matt Clohesy, Corey Rawls and guests Daniel Garcia, Samuel Torres, Javier Sanchez, Frederika Krier
11th Street Bar Richard Clements/Murray Wall Band

brooklyn

Bar Lunatico Jeong Lim Yang Quartet w. Oscar Noriega, Jacob Sacks, Gerald Cleaver
Bushwick Public House Kaelen Ghandi, Aaron Rubinstein, Kevin Murray ▲ Stephen Gauci, Sandy Ewen, Adam Lane, Kevin Shea▲ Welf Dorr Quartet ▲ Christof Knoche, Kirk Knuffke, Stomu Takeishi ▲ Axel Filip, Camila Niebla, Kenneth Jimenez ▲ Dave Miller, Daniel Carter, Tom Kotik, Robert Boston

TUESDAY SEPTEMBER 11

Arthur’s Tavern Yuichi Hirakawa ▲ House Rockin’ Blues
Arturo’s Art Hirihara Trio
The Astor Room Joel Forrester Solo Piano
Bar Next Door Stephen Boegehold Trio w. Jessica Ackerly, Nick Dunston ▲ Tal Yahalom Trio w. Almog Sharvit, Dan Weiss
Birdland Joey Defrancesco w. Terri Lyne Carrington, Mark Whitfield
Birdland Theater Aaron Lazar “Broadway to Hollywood”
Blue Note Donald Harrison, Ron Carter & Billy Cobham Trio
Cornelia Street Cafe Petros Klampanis Trio w. Julian Shore, Ofri Nehemya
Dizzy’s Jonathan Barber, Victor Gould, Buster Williams ▲ Late: Endea Owens
Fat Cat Saul Rubin Zebtet ▲ Peter Brainin & the Latin Jazz Workshop ▲ Afterhours w. Alexi David
The Igauna Vince Giordano and the Nighthawks
Jazz Standard Marquis Hill Blacktet w. Braxton Cook, Joel Ross, Junius Paul, Jonathan Pinson
The Kitano Bryan Campbell Quartet
Le Poisson Rouge Orquesta Akokan
Mezzrow Roz Corral, Jim Ridl & Paul Gill ▲ Afterhours w. Lucy Yeghiazaryan
Minton’s Legacy Jam
NYC Baha’i Center Lisle Atkinson NYC Bass Choir
Rue B George Webber Trio
Smalls Steve Nelson Quartet w. Rick Germanson, Kiyoshi Kitagawa, Charles Goold ▲ Abraham Burton Quartet ▲ Afterhours Jam Session
Smoke Peter Bernstein & Joe Farnsworth w. Keith Brown, John Webber
The Stone Hyperunderstanding: Matt Mitchell, Chris Tordini, Kim Cass, Kate Gentile, Wendy Eisenberg, Joanna Mattrey, Jonathan Finlayson, Ben Gerstein, Jeremy Viner
Swing 46 George Gee Swing Orchestra
Tomi Jazz Nathan Bellott & Simón Willson
Village Vanguard Bill Charlap Trio w. Peter Washington, Kenny Washington
55 Bar Stan Killian Quintet w. Alexia Bomtempo, Jake Owen, Michael Kiaer, Rogério Boccato

brooklyn

Barbes  Shoko Nagai’s Tokala w. Kaoru Watanabe, Stomu Takeishi, Satoshi Takeishi
Halyard’s Jam Session w. Diego Voglino
Korzo Adam O’Farrill, David Leon, Sergio Tabanico, Dierk Peters, Francisco Dinglio ▲ David Virelles, Rashaan Carter, Eric McPherson
Parkside Jam Session w. Kazemde George
Roulette  Resonant Bodies Festival: Paul Pinto ▲ Helga Davis ▲ Lucy Dhegrae
Shapeshifter Lab Jan Sturiale Trio w. Marco Panascia, Colin Stranahan
Three’s Brewing Festival of New Trumpet Music: Zen Demon Snaps 2018: Jesse Neuman, Ingrid Jensen, Nadje Noordhuis, Jeff Davis ▲ Riley Mulherkar Trio w. Rafiq Bhatia, Chris Pattishall

WEDNESDAY SEPTEMBER 12

Arthur’s Tavern Eve Silber ▲ Alyson Williams w. Arthur’s House Band
Bar Next Door Julphan Tilapornputt Trio w. Trevor Brown, Josh Roberts ▲ Jonathan Kreisberg Trio
Birdland David Ostwald’s Louis Armstrong Eternity Band ▲  Joey Defrancesco w. Terri Lyne Carrington, Mark Whitfield
Birdland Theater Borislav Strulev and Friends: From Classical to Jazz
Blue Note Donald Harrison, Ron Carter & Billy Cobham Trio
Cleopatra’s Needle Open Mic w. Les Kurtz ▲ Jam Session w. Nathan Brown
Club Bonafide Aimee Allen Quartet w. Toru Dodo, François Moutin, Kush Abadey ▲ LehCats
Cornelia Street Cafe Mitch Marcus’ Invaders w. Leon Boykins, Brian Fishler ▲ Uri Gurvich Trio w. Edward Perez, Francisco Mela
Dizzy’s Doug Wamble Presents Memphis in Harlem w. Marcus Printup, Julius Rodriguez, Phillip Norris, Cameron McIntosh ▲ Late: Endea Owens
Fat CatRaphael d’Lugoff Trio +1 ▲ Harold Mabern Trio ▲ Afterhours w. Ned Goold
Jazz Gallery Nakshatra: Trina Basu, Arun Ramamurthy, Marika Hughes, Rashaan Carter
Jazz Standard Marquis Hill Blacktet w. Braxton Cook, Joel Ross, Junius Paul, Jonathan Pinson
The Kitano Takaaki Otomo Trio w. Noriko Ueda, Jared Schonig
Mezzrow Sam Newsome & Angelica Sanchez ▲ Afterhours w. Sullivan Fortner
Minton’s Antonio Ciacca Swing Society
Rue B James Robbins Trio
Smalls Joris Teepe Quintet w. Lawrence Clark, Wayne Escoffery, Freddie Bryant, Matt Wilson ▲ Ed Cherry Quartet w. Peter Bernstein, Dean Torrey, Anwar Marshall ▲ Afterhours w. Jovan Alexandre
Smoke Lezlie Harrison w. Ben Paterson, Saul Rubin, Vince Ector ▲ Emmet Cohen
The Stone Matt Mitchell, Miranda Cuckson, Mariel Roberts
Swing 46 Stan Rubin Orchestra feat. Joe Politi
Village Vanguard Bill Charlap Trio w. Peter Washington, Kenny Washington

brooklyn

Bar Lunatico Tommaso Cappellato
The Bluebird The Nest Session: Peter Watrous Trio ▲ Perry Smith & Jam Session
Roulette Resonant Bodies Festival: Jen Shyu ▲ Caroline Shaw
Three’s Brewing Festival of New Trumpet Music: Anteloper: Jaimie Branch/Jason Nazary ▲ Wing Walker Orchestra: Drew Williams, Brad Mulholland, Eric Trudel, John Blevins, Danny Gouker, Karl Lyden, Nick Grinder, Jeff McLaughlin, Marta Sanchez, Adam Hopkins, Nathan Ellman-Bell and guest Jaimie Branch
Zinc Bar Janis Siegel & Lauren Kinhan w. John DiMartino, Luques Curtis, Steve Williams & guest Allan Harris

concerts

Saint Peter’s Church Sheila Jordan/Cameron Brown

THURSDAY SEPTEMBER 13

Arthur’s Tavern Eri Yamamoto Trio ▲ Sweet Georgia Brown w. Off the Hook
Bar Next Door Andrew Pereira Trio w. Cole Davis, Doug Hirlinger ▲ Jon Irabagon Trio w. Peter Brendler, Mark Ferber
Birdland Sean Harkness Duo ▲  Joey Defrancesco w. Terri Lyne Carrington, Mark Whitfield
Birdland Theater Roseanna Vitro “Tell Me The Truth” CD Release Celebration
Blue Note Donald Harrison, Ron Carter & Billy Cobham Trio
Cleopatra’s Needle Louise Rogers Duo
Club Bonafide Cissa Paz
Cornelia St. CafeMartin Reiter Trio w. Matthias Pichler, Peter Kronreif
Dizzy’s Roy Haynes Fountain of Youth Band w. Jaleel Shaw, David Wong, Martin Bejerano ▲ Late: Endea Owens
The Django Donald Vega Trio ▲ Chris Turner
Fat Cat Mike King Group ▲ Greg Glassman Quintet ▲ Afterhours w. Todd Herbert
Ginny’s Jonathan Michel
Iridium Alex Skolnick Trio w. Nathan Peck, Matt Zebroski
Jazz Gallery Jasper Dutz Cats & Masters w. Jeremy Corren, John Koozin, Dayeon Seok, Brad Dutz
Jazz Standard Rufus Reid Quartet w. Yosvanny Terry, Steve Allee, Duduka da  Fonseca
The Kitano Steve Sandberg Quartet w. Premik Russell Tubbs, Michael O’Brien, Mauricio Zottarelli
Lennox Sapphire Phil Young Experience Band
Mezzrow Rachel Z, Nick Roseboro, Luques Curtis & Mino Cinelu ▲ Afterhours w. Spike Wilner
Minton’s Christos Rafalides & Manhattan Vibes w. Manuel Valera, Yunior Terry, Henry Cole
Rue B JC Myska Trio
Smalls Chris Byars “Original” Sextet w. Zaid Nasser, John Mosca, Stefano Doglioni, Ari Roland, Andy Watson ▲ Francesco Mela Group ▲ Afterhours w. Julius Rodriguez
Smoke Aaron Rimbui Quartet w. Yacine Boularés, Massimo Biolcati, Harvey Wirht
The Stone Extended Fiction: Matt Mitchell, Ches Smith, Anna Webber, Jeremy Viner, Dustin Carlson, Kim Cass
Village Vanguard Bill Charlap Trio w. Peter Washington, Kenny Washington
Zinc Bar Tribute to Willie Bobo: Willie Martinez Quarteto

brooklyn

Bar Lunatico Stephen Ulrich’s Big Lazy
Roulette Resonant Bodies Festival: Sarah Maria Sun w. International Contemporary Ensemble ▲ Pamela Z ▲ Gelsey Bell
Shapeshifter Lab Allegory of the Cave People: Will Brown, Sunhyun Yoo, Baba Tang, Anthony Pearlman, Torge Goderstad, Bryce Collins ▲ Paul Steven Ray’s BlueBlackDream w. Lisette Santiago
Williamsburg Music Center Equilibrium Band

FRIDAY SEPTEMBER 14

Arthur’s Tavern Eri Yamamoto ▲ Sweet Georgia Brown w. Off the Hook
Bar Next Door Jeff Barone Trio w. Alex Smith, Steve Fidyk
Birdland Birdland Big Band ▲ Joey Defrancesco w. Terri Lyne Carrington, Mark Whitfield
Birdland Theater Roseanna Vitro “Tell Me The Truth” CD Release Celebration
Blue Note Donald Harrison, Ron Carter & Billy Cobham Trio ▲ Donald Harrison & Friends
Cleopatra’s Needle Chip Shelton Trio
Cornelia Street Cafe Ryan Keberle & Catharsis w. Camila Meza, Scott Robinson, Jorge Roeder, Eric Doob
Dizzy’s Roy Haynes Fountain of Youth Band w. Jaleel Shaw, David Wong, Martin Bejerano ▲ Late: Endea Owens
The Django Ken Fowser Quintet ▲ Lezlie Harrison
Fat Cat Tad Shull Band ▲ The Supreme Queens ▲ Antoine Drye Sextet ▲ Afterhours w. Avi Rothbard
Jazz Gallery Morgan Guerin Group w. Lex Korten, Val Jeanty, Kanoa Mendenhall, JK Kim
Jazz Standard Rufus Reid Quartet w. Yosvanny Terry, Steve Allee, Duduka da  Fonseca
The Kitano Janice Friedman Trio w. Marco Panascia
Mezzrow Billy Drummond, Lawrence Fields & Dezron Douglas
Minton’s T Oliver Reid w. Takaaki Otomo, James Cammack, Gerry Gibbs, Mike Lee
Rue B The Foxy 5
Smalls Melissa Aldana Quartet w. Sam Harris, Pablo Menares, Tommy Crane ▲ Peter Zak Quartet w. Walt Weiskopk, Marcos Varela, Billy Drummond ▲ Afterhours w. Corey Wallace “Dubtet”
Smoke Jimmy Greene Quartet w. Renee Rosnes, John Patitucci, Rogerio Boccato, Jeff Tain Watts ▲ Afterhours w. Johnny O’Neal
The Sound Bite Suzanne Douglass Quartet
The Stone Matt Mitchell, Chris Speed, Chris Tordini, Dan Weiss
Swing 46 George Gee Orchestra
Village Vanguard Bill Charlap Trio w. Peter Washington, Kenny Washington

brooklyn

The Owl Liam Robinson/Jean Rohe ▲ Charlie Burnham/Joanna Sternberg

SATURDAY SEPTEMBER 15

Arthur’s Tavern Eri Yamamoto Trio ▲ Alyson Williams
Bar Next Door Sheryl Bailey Trio w. Marco Panascia, Jordan Young
Birdland   Billy Stritch ▲  Joey Defrancesco w. Terri Lyne Carrington, Mark Whitfield
Birdland Theater Roseanna Vitro “Tell Me The Truth” CD Release Celebration
Blue Note Donald Harrison, Ron Carter & Billy Cobham Trio ▲ Donald Harrison & Friends
Cleopatra’s Needle  Alan Rosenthal Trio ▲ Jam w. T Kash
Club Bonafide Richard Bona Group w. Tatum Greenblatt, Isamu McGregor, Eli Menezes, Ludwig Afonso, Gilmar Gomes
Cornelia St. Cafe Jocelyn Medina & Vitor Gonçalves ▲ Jacob Sacks & Friends w. Ellery Eskelin, Tony Malaby, Michael Formanek, Dan Weiss
The Cotton Club The Cotton Club All-Stars
Dizzy’s Roy Haynes Fountain of Youth Band w. Jaleel Shaw, David Wong, Martin Bejerano ▲ Late: Endea Owens
The Django Joy Brown and The Gospel of Bebop ▲ Evan Sherman Big Band
Fat Cat La Descarga ▲ Stafford Hunter & Continuum ▲ Afterhours w. Greg Glassman
Ginny’s Alphonso Horne and Root Continuum
Jazz Gallery Harish Raghavan Quintet w. Charles Altura, Immanuel Wilkins, Micah Thomas, Jeremy Dutton
Jazz Standard Rufus Reid Quartet w. Yosvanny Terry, Steve Allee, Duduka da  Fonseca
The Kitano Rachel Caswell Group w. Sara Caswell, Dave Stryker, Glenn Zaleski, Matt Aronoff, Johnathan Blake
Mezzrow Billy Drummond, Lawrence Fields & Dezron Douglas ▲ Afterhours w. Anthony Wonsey
Minton’s Willerm Delisfort Project
Rue B The Gotham Easy
Smalls Smalls Showcase: Ben Barnett Quartet ▲  Melissa Aldana Quartet w. Sam Harris, Pablo Menares, Tommy Crane ▲ Peter Zak Quartet w. Walt Weiskopk, Marcos Varela, Billy Drummond  ▲ Afterhours w. Brooklyn Circle
Smoke Jimmy Greene Quartet w. Renee Rosnes, John Patitucci, Rogerio Boccato, Jeff Tain Watts ▲ Afterhours w. Marc Cary
The Sound Bite Taeko
The Stone Disdain: Matt Mitchell, Kim Cass, Kate Gentile, Wendy Eisenberg, Jon Irabagon, Ed Rosenberg
Village Vanguard Bill Charlap Trio w. Peter Washington, Kenny Washington
Zinc Bar Tommy Campbell Trio w. Alain Mallet, Richie Goods

brooklyn

Bar Lunatico Tyler Blanton
Williamsburg Music CenterZac Carson and The FutureShift

SUNDAY SEPTEMBER 16

Arthur’s Tavern Creole Cooking Jazz Band ▲ Stew Cutler & Friends
Bar Next Door Peter Mazza Trio
Birdland Erkin Kydykbaev & Salt Peanuts Jazz Band ▲ The Afro Latin Jazz Orchestra
Birdland Theater Cheryl Bentyne and Mark Winkler
Blue Note Brunch: Sari Kessler Trio ▲ Donald Harrison, Ron Carter & Billy Cobham Trio
Cornelia Street Cafe Jane Ira Bloom “Early Americans” Trio w. Mark Helias,  Bobby Previte
Fat Cat Stride Piano Session ▲ Terry Waldo Gotham City Orchestra  ▲ Adi Meyerson Quintet ▲ Afterhours w. The Program of Deprogramming
Injera NYC Idan Morim Trio
Jazz Standard Brunch: Astrid w. Astrid Kuljanic, Benjamin Rosenblum, Mat Muntz, Vicente Hansen ▲ Rufus Reid Quartet w. Yosvanny Terry, Steve Allee, Duduka da  Fonseca
The Kitano Brunch w. Tony Middleton
Mezzrow Jimmy Bruno & Peter Bernstein ▲ Afterhours w. Panas Athanatos & Friends
Minton’s Singer Meets Saxophonist w. Christopher McBride
Rue B Grady Tesch Trio
Russian Samovar Sweet Richie Band w. Noriko Tomikawa, Hilliard Greene
Smalls Vocal Masterclass w. Marion Cowings ▲ Sacha Perry Trio w. Ai Murakami ▲ Tardo Hammer Trio w. Lee Hudson, Steve Williams ▲ Richie Vitale Quintet w. Frank Basile, Lou Rainone, Paul Gill, Clifford Barbaro ▲ Afterhours w. Alon Benjamani Quartet w. Yotam Silberstein, Takeshi Ohbayashi, Alexander Claffy
Smoke Jimmy Greene Quartet w. Renee Rosnes, John Patitucci, Rogerio Boccato, Jeff Tain Watts ▲ Afterhours w. Willerm Delisfort
The Sound Bite Lou Volpe
Village Vanguard Bill Charlap Trio w. Peter Washington, Kenny Washington

brooklyn

Shapeshifter Lab Works by Alec Wilder: Michael Kanan Trio ▲  Brian Carpenter’s Ghost Train Orchestra

concerts

Saint Peter’s Church Dayna Stephens, Ike Sturm, Johnathan Blake