b there or b square 9/30/18

MONDAY OCTOBER 1

Arthur’s Tavern Grove Street Stompers feat. Joe Licari ▲ Amadou Gaye, A Royal Crime
Bar Next Door David Leon Trio w. Sam Weber, Stephen Boegehold ▲ Nora McCarthy Trio w. Marvin Sewell, Gene Torres
Birdland Steve Ross ▲ Jim Caruso’s Cast Party
Birdland Theater Daniel LeClaire
Blue Note Cory Henry Solo
Cornelia St. Cafe Amram & Co. w. Kevin Twigg, Rene Hart, Elliot Peper, Jose Pacheco
The Cotton Club The Cotton Club All-Stars Big Band
Dizzy’s Moutin Factory Quintet w. Francois Moutin, Louis Moutin, Jean Michel Pilc, Christophe Monniot, Manu Codjia
Fat Cat Amit Chaterjee ▲ Televana ▲ Afterhours w. Billy Kaye
The Iguana Vince Giordano and the Nighthawks
IridiumFrank Vignola Trio w. Vinny Raniolo, Gary Mazzaroppi and guest Janis Siegel
The Jazz Standard Mingus Big Band
The Kitano Jam Session w. Iris Ornig
The Kola House Glenn Crytzer Orchestra
Local 802 AFM Jam Session
Rockwood Music Hall Jim Campilongo Trio w. Chris Morrissey, Josh Dion
Smalls Alex Lore Quartet w. Glenn Zaleski, Desmond White, Allan Mednard ▲ Anthony Wonsey Quartet w. Jon Beshay, Dmitri Kolesnik, Chris Beck ▲ Afterhours Jam Session
Smoke Vincent Herring and the New Jam Session
Swing 46 Swingadelic
Village Vanguard Vanguard Orchestra
Zinc BarTony Purrone Trio w. Preston Murphy, Thierry Arpino
11th Street Bar Richard Clements/Murray Wall Band

brooklyn

Bar Lunatico Caroline Davis Trio w. Noah Garebedian, Mark Ferber
Bushwick Public House John Loggia, Daniel Carter, Aron Namenwirth, Zach Swanson▲ Stephen Gauci, Sandy Ewen, Adam Lane, Kevin Shea ▲ Joanna Mattrey, Nathaniel Morgan, Carlo Costa ▲ Jonathan Goldberger, Simon Jermyn, Mat Maneri, Gerald Cleaver ▲ Jeong Lim Yang, Santiago Leibson, Sam Ospovat ▲ Gocha Tsinadze/James Tweedle
The Slope LoungeJoshua Schneider Love Speaks Orchestra
Roulette Brandon Seabrook Trio w. Henry Fraser, Daniel Levin

TUESDAY OCTOBER 2

Arthur’s Tavern Yuichi Hirakawa ▲ House Rockin’ Blues
Arturo’s Art Hirihara Trio
The Astor Room Joel Forrester Solo Piano
Bar Next Door Cole Davis Trio ▲ Hendrik Meurkens Trio w. Misha Tsiganov, Joe Fitzgerald
Birdland Dee Dee Bridgewater w. Theo Croker Quintet
Birdland Theater Benny Benack III “Italian Quartet” feat. Emmet Cohen ▲ The Lineup w. Susie Mosher
Blue Note Robert Glasper w. Derrick Hodge, Chris Dave
Cornelia Street Cafe Elizabeth Tomboulian CD Release w. Lee Tomboulian, Ratzo Harris, Brian Woodruff ▲ Elsa Nilson & Jon Cowherd Duo ▲ Sebastian Noelle Trio w. Matt Clohesy, Colin Stranahan
Dizzy’s Abelita Mateus & Friends ▲ Late: Andrew Renfroe
The Django Gerardo Contino Latin Grooves
Fat Cat Tadataka Unno Band ▲ Willie Martinez y Familia ▲ Afterhours w. Yoshi Waki
The Igauna Vince Giordano and the Nighthawks
Iridium Screaming Headless Torsos: David Fiuczynski, Sophia Ramos, Jacob Webb, James “Biscuit” Rouse, Daniel Sadownick
Jazz Standard  Eli Degibri Quartet w. Tom Oren, Tamir Shmerling, Eviatar Slivnik
The Kitano Paul Shinn Quartet
NYC Baha’i Center Eyal Vilner Big Band
Smalls Spike Wilner Trio w. Paul Gill, Anthony Pinciotti ▲ Frank Lacy Group ▲ Afterhours Jam Session
The Stone Mephista: Sylvie Courvoisier, Ikue Mori, Susie Ibarra
Swing 46 George Gee Swing Orchestra
Village Vanguard Tom Harrell’s TRIP w. Mark Turner, Ugonna Okegwo, Adam Cruz

brooklyn

Barbes Max Johnson Trio w. María Grand, Flin Vam Hemmen
Halyard’s Jam Session w. Diego Voglino
KorzoMareike Wiening Quintet with Ole Mathisen, Glenn Zaleski, Alex Goodman, Johannes Felscher ▲ Mat Maneri, Craig Taborn, Ches Smith
Parkside Jam Session w. Kazemde George

WEDNESDAY OCTOBER 3

Arthur’s Tavern Eve Silber ▲ Alyson Williams w. Arthur’s House Band
Bar Next Door Elijah Shiffer Trio w. Nick Dunston, Vincente Hanson ▲ Jonathan Kreisberg Trio
Birdland David Oswalt’s Louis Armstrong Eternity Band ▲ Dee Dee Bridgewater w. Theo Croker Quintet
Birdland Theater Anita Gillette
Blue Note Robert Glasper w. Derrick Hodge, Chris Dave
Cleopatra’s Needle Open Mic w. Les Kurtz ▲ Jam Session w. Nathan Brown
Cornelia Street Cafe Melody Fader & Elicia Silverstein Duo ▲ George Garzone Quartet w. Leo genovese, Belin Lopez, Anthony Fung
Dizzy’s Jazztopad Festival: Piotr Orzechowski & Kuba Więcek Trio▲ Late: Andrew Renfroe
Fat Cat Kate Cosco ▲ Groover Trio ▲ Afterhours w. Ned Goold
The Django Robert Edwards Big Band
Iridum Michael Dutra Big Band Ensemble
Jazz Gallery Darcy James Argue’s Secret Society w. Dave Pietro, Alexa Tarantino, Sam Sadigurksy, María Grand, Carl Maraghi, Nick Marchione, Sam Hoyt, Matt Holman, Nadje Noordhuis, David Smith, Mike Fahie, Ryan Keberle, Kalia Vandever, Jeff Nelson, Sebastian Noelle, Adam Birnbaum, Matt Clohesy, Jon Wikan
Jazz Standard Allison Miller/Carmen Staaf’s Science Fair w. Dayna Stephens, Ingrid Jensen, Tony Scher
The Kitano Diane Hoffman Band w. Billy Test, Yasushi Nakamura, Ulysses Owens, Jr., Daniel Dickinson, Vitaly Golovnev, Eric Miller
Minton’s Malick Koly and Kounadya
Saint Peter’s Church Art Baron, James Weidman, Yasushi Nakamura
Smalls Craig Brann Quintet ▲ Mike Troy Quartet w. Micah Thomas, Dan Pappalardo, Peter Manheim ▲ Afterhours Jam Session
Smoke Lezlie Harrison w. Ben Paterson, Saul Rubin, Vince Ector ▲ Emmet Cohen
The Stone Robert Aiki, Aubrey Lowe, Susie Ibarra
Swing 46 Stan Rubin Orchestra feat. Joe Politi
Village Vanguard Tom Harrell’s TRIP w. Mark Turner, Ugonna Okegwo, Adam Cruz
Zinc BarVando Jam hosted by Mitch Marcus Quintet with Jeff Miles, Leon Boykins, Jesse Simpson, Evan Francis

brooklyn

Bar Lunatico Yacouba Sissoko
The Bluebird The Nest Session: Peter Watrous Trio ▲ Perry Smith & Jam Session

THURSDAY OCTOBER 4

Arthur’s Tavern Eri Yamamoto Trio ▲ Sweet Georgia Brown w. Off the Hook
Bar Next Door Rico Jones Trio w. Gabe Rupe, Nazir Ebo ▲ Kevin B Clark  Trio w. Jeff Reed, Chris Smith
Birdland Ronny Whyte ▲ Dee Dee Bridgewater w. Theo Croker Quintet
Birdland Theater Anita Gillette
Blue Note Robert Glasper w. Derrick Hodge, Chris Dave
Cleopatra’s Needle Dace Dede Grooves
Club Bonafide 5th Avenue
Cornelia St. Cafe Brad Whitely Quintet w. Michael Eaton, Tom Guarna, Julia Adamy, Kenneth Salters ▲ Philip Lemm Trio w. Angelo Di Loreto, Jeff Koch
Dizzy’s Willie Jones III quintet w. Terell Stafford, Ralph Moore, Eric Reed, Gerald Cannon ▲ Late: Andrew Renfroe
The Django Chris Turner
Fat Cat FKAjazz aka. Samir Zarif ▲ Saul Rubin Zebtet ▲ Afterhours w. Paul Nowinski
Jazz Standard Walking Distance: Caleb Wheeler Curtis, Kenny Pexton, Jason Moran, Adam Cote, Shawn Baltazor
The Kitano Carol Fredette Quartet w. Addison Frei, Dean Johnson, Tim Horner
Lennox Sapphire Phil Young Experience Band
Minton’sMaria Alejandra Rodriguez
Smalls Sylvia Cuenca Quartet w, Ralph Bowen, Paul Bollenbeck, Jared Gold ▲ David Ambrosio Quintet w. Tim Armacost, Joe Magnarelli, Bruce Barth, Steve Williams ▲ Afterhours w. Jovan Alexandre
Smoke Connie Han Trio with Edwin Livingston, Bill Wysaske ▲ Nickel & Dime Ops
The Stone  LIMBS: Yuka Honda, Andrew Nemr, Kazu Kumagai, Susie Ibarra
Village Vanguard Tom Harrell’s TRIP w. Mark Turner, Ugonna Okegwo, Adam Cruz
Zinc Bar Afro-Polka Allstars: Jerome Harris, Sheryl Bailey, Sean Wayland, Leo Traversa, Maciek Schejbal
55 Bar Amy Cervini

FRIDAY OCTOBER 5

Arthur’s Tavern Eri Yamamoto ▲ Sweet Georgia Brown w. Off the Hook
Bar Next Door Adison Evans Trio w. Kyle Koehler, Robert Giaquinto
Birdland Birdland Big Band ▲ Dee Dee Bridgewater w. Theo Croker Quintet
Birdland Theater Anita Gillette ▲ Benny Benack III
Blue Note Robert Glasper w. Derrick Hodge, Chris Dave
Cleopatra’s Needle Hiroshi Yamazaki Trio
Cornelia Street Cafe John Raymond & Real Feels w. Gilad Hekselman, Colin Stranahan
Dizzy’s Willie Jones III quintet w. Terell Stafford, Ralph Moore, Eric Reed, Gerald Cannon ▲ Late: Andrew Renfroe
The Django Ken Fowser Quintet ▲ Bruce Harris w. Joy Brown
Fat Cat Jeffrey Miller Quintet ▲ The Supreme Queens ▲ Jared Gold & David Gibson Group ▲ Afterhours w. Will Terrill
Jazz Gallery Miles Okazaki/Damion Reid
Jazz Standard Kenny Werner Quartet w.Dave Liebman, Esperanza Spalding, Terri Lyne Carrington
The Kitano Don Menza Quartet w.Frank Kimbrough, Ed Howard, Bernd Reiter
Minton’s Royal Bopsters: Amy London, Holli Ross, Pete McGuiness, Dylan Pramuk
Smalls Monte Croft Quartet w. Bruce Barth, Ben Wolfe, Steve Johns ▲ Tivon Pennicott Quartet w. Philip Dizack, Russell Hall, Kenneth Salters ▲ Afterhours w. JD Allen
Smoke Nicholas Payton Trio w. Ben Williams, Jonathan Barber
The Stone Talking Gong: Alex Peh, Phyllis Chen, Susie Ibarra
Swing 46 George Gee Orchestra
Village Vanguard Tom Harrell’s TRIP w. Mark Turner, Ugonna Okegwo, Adam Cruz

concerts

Community Church of NY Wadada Leo Smith solo ▲ Nasheet Waits Equality w. Darius Jones, Aruán Ortiz, Santi Debriano
Jazz at Lincoln Center American Roots: Mark O’Connor Band & Friends [Appel]

SATURDAY OCTOBER 6

Arthur’s Tavern Eri Yamamoto Trio ▲ Alyson Williams
Bar Next Door Tom Guarna Trio w. Essiet Okon Essiet, Tommy Campbell
Birdland Jay Leonhart ▲ Dee Dee Bridgewater w. Theo Croker Quintet
Birdland Theater Anita Gillette ▲ Danny Chords Quartet
Blue Note Robert Glasper w. Derrick Hodge, Chris Dave
Cleopatra’s Needle Denton Darien Trio
Club Bonafide Luiz Simas
Cornelia St. Cafe Ben Monder, Tony Malaby, Nasheet Waits
The Cotton Club The Cotton Club All-Stars
Dizzy’s Willie Jones III quintet w. Terell Stafford, Ralph Moore, Eric Reed, Gerald Cannon ▲ Late: Andrew Renfroe
Fat Cat Roberto Quintero Latin Jazz Quintet ▲ Raphael D’lugoff Quintet ▲ Afterhours w. Greg Glassman
Jazz Gallery Jazztopad Festival: Wacław Zimpel/Piotr Orzechowski ▲ Kuba Więcek, Kris Davis, John Hébert, Francisco Mela
Jazz Standard Brunch: Oscar Perez Cuban Afro–Fusion w. Lance Bryant, Endea Owens, Ronen Itzik, Nano Valerio ▲ Kenny Werner Quartet w. Dave Liebman, Esperanza Spalding, Terri Lyne Carrington
The Kitano Don Menza Quartet w. Frank Kimbrough, Ed Howard, Bernd Reiter
Smalls Smalls Showcase: Jamale Davis ▲  Monte Croft Quartet w. Bruce Barth, Ben Wolfe, Steve Johns ▲ Tivon Pennicott Trio w. Yasushi Nakamura, Kenneth Salters ▲ Afterhours w. Philip Harper Quintet
Smoke Nicholas Payton Trio with Ben Williams, Jonathan Barber ▲ Afterhours w. Marc Cary
The Sound Bite Nat Adderley, Jr. Trio
The Stone DreamTime Ensemble: Claudia Acuña, Jennifer Choi, Yves Dharamraj, Jake Landau, Yuka Honda, Susie Ibarra
Village Vanguard Tom Harrell’s TRIP w. Mark Turner, Ugonna Okegwo, Adam Cruz

concerts

Jazz at Lincoln Center American Roots: Mark O’Connor Band & Friends [Appel]

SUNDAY OCTOBER 7

Arthur’s Tavern Creole Cooking Jazz Band ▲ Stew Cutler & Friends
Bar Next Door Peter Mazza Trio w. Misha Tsiganov, Josh Allen
Birdland Marcello Pellitteri in A Benefit for the Veronica Pellitteri Memorial Fund ▲ The Afro Latin Jazz Orchestra
Blue Note Brunch: Gil Goldstein w. NYU Faculty Band ▲ Robert Glasper w. Derrick Hodge, Chris Dave
Cornelia Street Cafe Djangofest: Michael Joseph Harris, Sami Arefin, Zack Serleth
Dizzy’s Willie Jones III quintet w. Terell Stafford, Ralph Moore, Eric Reed, Gerald Cannon
Downtown Music Gallery Shane Parrish/Frank Meadows ▲ Jesse Dulman Quartet w. Ras Moshe, Dave Sewelson, Leonid Galaganov; Tombed Visions: David McLean, Lauren Bolger, Michael Foster
Fat Cat Ehud Asherie ▲ Fat Cat Big Band ▲ Afterhours w. The Program of Deprogramming
Injera NYC Idan Morim Trio
Jazz Standard Kenny Werner Quartet w. Dave Liebman, Esperanza Spalding, Terri Lyne Carrington
The Kitano Brunch w. Tony Middleton
Minton’s Singer Meets Saxophonist w. Christopher McBride
Russian Samovar Jack Jeffers Band w. Clarence Banks, Esther Blue, Warren Smith
Smalls Vocal Masterclass w. Marion Cowings ▲ Sacha Perry Trio w. Ai Murakami ▲ Don Menza Quartet w. Frank Kimbrough, Ed Howard, Bernd Reiter ▲ JC Stylles & Mark Whitfield Birthday Bash w. Kyle Koehler, Byron Landham ▲ Afterhours Jam Session
Smoke Nicholas Payton Trio w. Ben Williams, Jonathan Barber▲ Afterhours w. Henry Conerway
The Sound Bite Joe Vincent Tranchina
Village Vanguard Tom Harrell’s TRIP w. Mark Turner, Ugonna Okegwo, Adam Cruz

concerts

Saint Peter’s ChurchGene Bertoncini